Přehled sójových výrobků

Sójové výrobky – které ano a které raději ne?

Existuje pestrá paleta sójových výrobků, ale zdaleka ne všechny jsou vhodné pro naše zdraví. Když se na věc podíváme z pohledu zpracování, základní produkt jsou samotné sójové boby. Dají se uvařit jako fazole, jen poněkud déle a nejlépe v závěru varu s přidáním kořenové zeleniny. Také se z nich vyrábí sójová mouka použitelná jako spojující přídavek do těsta nebo v našich podmínkách do levných uzenin. V Asii jsou však tradičně konzumovány především fermentované výrobky ze sóji – tempeh, tofu a natto.

Tempeh

Tempeh je po všech stránkách nejvhodnější. Je to vlastně uvařená soja, na které zrála speciální plíseň, a ta boby spojila do kompaktního celku. Fermentace velmi usnadňuje trávení, které u luštěnin ne vždy probíhá ideálně. Kousky tempehu se dále marinují třeba v sójové omáčce, česneku a osmaží. Zajímá-li vás více, doporučuji si prohlédnout přehledný test dostupných hotových výrobků a videonávod na domácí výrobu pomocí tempehové kultury níže:

Tempehovou kulturu stále nabízím zájemcům na prodej – napište si o ni!

Tofu

Tofu se podobá tvarohu, protože se také vyrábí srážením mléka – sójového. (Slovo mléko se v této souvislosti na přání mléčného průmyslu nemá užívat. Tak proč nevadí zároveň pojem tělové mléko?) Vznikne sraženina sójové bílkoviny, která se lisuje do tvaru kostky. Opět je třeba okořenit a tepelně upravit – nejlépe podusit se zeleninou – s pórkem, mrkví, se zelím.

Natto

Natto je další fermentovaný sójový výrobek, který ale kultura viditelně a cítitelně předtrávila. Zdravotní výhody zůstávají, jen chuť je výrazná a ne každému se zalíbí, asi jako u olomouckých syrečků. Pikantní lahůdka vznikne přidáním nakrájené syrové cibule, hořčice a sójové omáčky. Směs se důkladně promíchá a konzumuje. Varianta s tepelnou úpravou je prohřátí na dušeném pórku – natto by se však nemělo vařit.

Natto je nejlepším zdrojem vitaminu K2 na světě – chrání naše kosti před osteoporózou.

Už u tofu jsme se zmiňovali o tekutém sójovém nápoji (mléku), tedy tekutině, která se získává z rozmixované vařené sóji. Kromě následné výroby tofu se dá použít přímo jako náhrada mléka… Tím končí výčet vhodných sójových výrobků, když nebereme v úvahu polotovary vyráběné z výše uvedených surovin (pomazánky, tofu párky, sójový jogurt aj.).

Sójový extrudát

Co je lepší používat jen minimálně, je sójový extrudát známý pod názvem sójové maso. Mnoho živin tělu nepřinese a navíc zatěžuje trávení. Vyrábí se totiž za vysoké teploty a tlaku z rafinované sójové mouky. Podobně jako extrudované chlebíčky a křupky tělu zbytečně odebírá vodu a příliš nezasytí. Jeho dlouhou trvanlivost a nízkou hmotnost však můžeme ocenit na cestách. Sójové maso používáme příležitostně třeba do segedínského guláše, kde omáčka vyrovná dehydrataci a kysané zelí dodá vlákninu i vitaminy.

Sójové nápoje

Sušené sójové (ale i obilné) nápoje – tady dost záleží na výrobci. Podle studie paní profesorky Dostálové z VŠCHT obsahují některé nápoje nevhodné trans-mastné kyseliny. A především je třeba si uvědomit, že to je prášek sestávající hlavně z cukru (glukózového sirupu), ztuženého tuku, mouky a přídatných látek. Takže je dobrý občas na ochucení sladké kaše, kávy nebo do těsta, nemůže však být považován za zdravý nápoj.

Benefity plynoucí z konzumace

Na závěr shrňme důvody, proč do stravy zařazovat sojové výrobky: Jsou dobrým zdrojem kvalitních bílkovin i tuků rostlinného původu, vitaminů skupiny B, železa, zinku a vápníku. Není nutné je jíst každý den – sója se přeci jenom dnes přidává do různých potravin – ale několikrát týdně může v různých podobách náš jídelníček obohatit.

2 komentáře: „Přehled sójových výrobků“

  1. Elena Slunečková avatar
    Elena Slunečková

    Dobrý den, měla bych prosím zájem o koupi kultury na výrobu tempehu. Lze ho vyrobit i jiné luštěniny?
    Děkuji 🌞
    Krásné dny.

    Elena Evelyna Slunečková

    1. Tomáš Moučka avatar
      Tomáš Moučka

      Hezký den! Předání možné v Praze. Jinak mi prosím napište na mail adresu, pošlu kulturu poštou nebo skrze Zásilkovnu.

      Lze vyrábět i z jiných luštěnin (někdo dělá i z obilí). Kritický bod je odslupkování, sója jde nejsnáze… Potřebujeme fermentovat vnitřek bobu, slupka má navíc tendenci přerůstat plísněmi a kvasinkami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..