Úvod do očních cviků

Jak trávíte čas v dopravních prostředcích? Někdo si hraje s telefonem, někdo si čte, někdo spí a jiný má zase nepřítomný pohled. Já si protahuji okohybné svaly. Alespoň tedy v době, kdy jezdím ve všední dny 10 minut bez přestupu metrem. Nástup do vozu mi vždy připomene, že je čas začít.

Nejjednodušší relaxační cviky spočívají v pomalém přesouvání otevřených očí do krajních poloh vlevo-vpravo, nahoru-dolů a napříč v obou směrech. Nakonec přijde kroužení očima na jednu a pak na druhou stranu, očima pohybujeme pomalu a plynule po kruhu v maximálním rozsahu. Od každého cviku 2 – 10 opakování.

Co takové cvičení přináší?

Ranní rozhýbání, odpolední uvolnění a zbavení únavy. Když se na něco díváme nebo když dlouho bez přestávky čteme, oči vykonávají jen malý rozsah pohybů. Někdy je i bolest hlavy způsobená unavenýma očima. Tady protahovací cviky pomohou. Na zlepšení zraku ale nestačí, to si žádá náročnější

trénink zaostřovacích schopností:

Stojíme vzpřímeně na místě, rovná záda, nohy u sebe, ruce podél těla. Asi 40 cm před oči si umístíme dlaň nebo vhodný předmět (lžičku, tužku). Díváme se očima střídavě na dlaň (2 s) a do dálky (2 s) na nějaký vzálený bod, například špičku stromu. Neustále přeostřujeme na blízko a na dálku. Cvičení několikrát opakujeme.

Literatura

Beresford, M. et al.: Jak lépe vidět bez brýlí a kontaktních čoček aneb odborná behaviorální optometrie

Norbekov M., Jak se zbavit brýlí – poněkud „hloupější“ kniha ruské provenience, skutečně s podtitulem „zkušenosti hlupáka“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..