Smoothie

Navigace:
Doba čtení: 1 min

Smoothie – jednoduchý a rychlý způsob, jak zvýšit příjem zeleniny a ovoce

Od tří lidí se ke mně postupně dostávala inspirace syrovou stravou, která – jako vždy – má své klady i zápory, až jsem se rozhodl jeden nápad vyzkoušet. Smoothie nebo prostě mixovaná zelenina, ovoce a další syrové potraviny. Na přípravu se prodávají speciální mixéry, ale pro začátek postačí ten, co máte doma.

Rychlý recept

  1. Do mixéru vložíte zelenou listovou zeleninu jako základ (salát, špenát, listy pampelišky, zelí…)
  2. Přidáte další ovoce a zeleninu podle chuti (jablko, banán, rybíz, meruňky, mrkev, červenou řepu, česnek…)
  3. Přidáte předem namočenou hrst oříšků nebo semínek (mandle, vlašské, slunečnice, dýně, kokos, len…), případně půlku avokáda
  4. Všechno důkladně rozmixujete s přiměřeným množstvím vody, případně i ovocné šťávy.

Jaké to má výhody?

Do 2 – 3 sklenic nápoje se vejde klidně doporučovaných 5 kusů ovoce a zeleniny na den. Jsou tam vcelku, čerstvé, plné vitaminů a včetně vlákniny, která třeba v džusu chybí. Semínka a oříšky dodají kvalitní tuky, trochu bílkovin a spoustu dalších živin. Není nutné to příliš kousat, práci za nás udělal mixér, ale i přesto je dobré nápoj pít pomalu. Přeci jenom je to jídlo.

Většina lidí má ráda smoothie ke snídani, protože je to rychlé a chutné. Rich Roll, který běhá ultramaratony a napsal o tom i skvělou knihu Hledání ultra, používá smoothie i během tréninků a doporučuje ho jako svačinu kdykoli během dne. Stačí ráno připravit větší množství, vzít si lahev s nápojem a ledem s sebou do práce a průběžně usrkávat.

Všechny možnosti se mi osvědčily. Zejména v horkých letních dnech je to dobrá snídaně a geniální svačina během dne, která zažene chuť na sladké. Při běhání a sportu oceňuji, že smoothie dodává kromě lehce stravitelných živin i tekutiny, a tak se z něj stal můj nejoblíbenější doplněk stravy při sportu. Pro pravidelné použití doporučuji speciální mixér, který zvládne vyrobit i krémové ořechové mléko a smoothie vykouzlí z jakýchkoli surovin, za rozumnou cenu mám vyzkoušené české mixéry G21.

Pomohl vám článek?
Dislike 0
Předchozí: Salát z naklíčené pohanky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte otázky k výživě, vaření, pohybu nebo zdraví?