Jak se zbavit alergie

Navigace:
Doba čtení: 1 min

Senná rýma a strava z vlastní zkušenosti

Jako kluk jsem býval alergický na některé pyly a posekanou trávu. Projevovalo se to zánětem spojivek, rýmou a pálením sliznic. Na letním táboře nás bývalo hned několik, co se například při sekání trávy neobešli bez tabletek Zyrtec. Když jsem potom poměrně radikálně změnil své stravovací návyky, další jaro a léto se potíže neobjevily, a tak to zůstalo po několik let. Myslel jsem, že už alergický nejsem.

Vytipoval jsem, že v mém případě pomohlo k odstranění alergie omezení konzumace cukru a mléčných výrobků. Později jsem zjistil, že alergie nezmizela úplně, ale že mohu pomocí stravy regulovat její příznaky. K podobnému zjištění vedou také pozorování alternativních lékařů, například MUDr. Jonáše, který o tom píše v mnoha svých knihách.

Jak jsem na to přišel?

S jídlem dělám experimenty a v období, kdy jím například více jogurtů, sýrů anebo sladkého, pozoruji, že se alergické problémy postupně zase vracejí. Nejdřív v lehkých náznacích pocitu svědění v krku při letní procházce přírodou, pak zhoršující se sennou rýmu atd. Můžete si snadno domyslet, co přineslo inspiraci pro tento článek. Alergie obvykle ukončí můj experiment (anebo chutě), a pak se s pokorou vracím k zelenině a méně rafinovaným potravinám, které v tomto případě skutečně a viditelně léčí.

Technicky vzato alergii stále mám. Po deseti letech jsem si zkoušel test, při kterém se zjišťuje kožní reakce na alergeny, a vyšla mi alergie právě na traviny a pyly. Netvrdím, že u každého pomůže omezení sladkostí a mléčných výrobků, ale zjistil jsem, že sám na ně citlivý jsem, když regulací jejich konzumace mohu regulovat, jestli během roku alergii mít budu nebo nebudu.

Co dále pomáhá při projevech alergie?

Zelenina, ovoce, celozrnná rýže a další obiloviny, fermentované potraviny (miso pasta a kvalitní sojóvá omáčka), omega-3 mastné kyseliny, probiotika, ořechy a semínka – kromě těch, na které jste alergičtí 🙂

Pomohl vám článek?
Dislike 0
Předchozí: výživa.SNADHLEDEM.cz
Další: Jóga – Pozdrav Slunci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte otázky k výživě, vaření, pohybu nebo zdraví?