Ambulance

Navigace:
Doba čtení: 3 min

Co jíst? Měly by to být z větší části skutečné potraviny nikoli průmyslově vyráběné polotovary a takto přibližně by měly být zastoupené jednotlivé skupiny potravin na talíři!

Nadváha a obezita

„Nadváhu každý schová za tričko, ale v plavkách je už vidět. Obezitu neschováte za žádné oblečení, říká dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov.

1. Pro zápis jídelníčku doporučujeme bezplatnou mobilní a webovou aplikaci Kalorické tabulky.

Svůj jídelníček ke konzultaci sdílejte s lékařem (www.kaloricketabulky.cz -> nastavení -> sdílení… sdílet s tomas.moucka@fnmotol.cz)

2. Odhad ideální hmotnosti = výška (v cm) – 100. Tedy například 72 kg při výšce 172 cm. Ale významný pokrok s velkým vlivem na zdraví je už váhový úbytek 10 %.

3. Pravidelný režim 3 hlavních jídel bez ujídání mezi nimi, 7 – 8 hodin nerušeného spánku. Kdy jíst čtěte zde, pro začátek se snažte večeřet co nejdříve. Po večeři jen voda.

O tom, že je potřeba jíst kvalitně a pravidelně, píší kolegyně nutriční terapeutky na stránce nehladu.cz. Najdete tam i vzorové jídelníčky na 9 000 a 10 000 kJ/den.

Snídaně, která poskytne energii 2030 kJ, 25 g bílkovin, 45 g sacharidů, 20 g tuku: 120 g žitného chleba, 3 míchaná vejce na 5 g lžičce oleje.
Nikdy nesmí chybět zeleninová obloha! (viz další bod)

4. Ke každému jídlu zeleninu nebo ovoce, vždy alespoň jeden kus, v součtu pak minimálně 500 g/den.

Ovoce a zelenina názorně podle dr. Bukovského – akv.sk

5. Jak zabránit přejídání a mlsání sladkostí shrnuje článek o zvládání chutí.

6. Pokud potřebujete psychologickou podporu během procesu hubnutí, na kterou v naší ordinaci bohužel není čas, obraťte se na kolegyně ze společnosti STOB – využíváme i jejich materiály a můžeme je plně doporučit. Anebo vynikající kolegyni nutriční psycholožku Mgr. Ing. Valérii Řezníček Kolcunovou z Břeclavi.

7. Nadváhu, zácpu, přejídání, ale i nespavost, únavu a pocity úzkosti či deprese může pomoci řešit také analýza střevního mikrobiomu a cílená terapie probiotiky a prebiotiky. Málo známý je fakt, že nadbytek laktobacilů ve střevech je spojen s obezitou a že v takovém případě pomůže zvýšení zastoupení bifidobakterií. Ty běžný probiotický preparát z lékárny v dostatečném množství nedodá! Pro více informací a objednávky piště na tomas@snadhledem.cz, rád prozradím další podrobnosti. Nákup 3+1 zdarma po registraci na reg.harmonelo.shop

6. léky na podporu hubnutí při zvládnutých dietních a pohybových změnách: v naší ordinaci máme dobré zkušenosti s léky Mysimba a Saxenada k lepšímu zvládání režimových opatření.

Prebiotický sirup Harmonelo SLIM v kombinaci se základním PROBIOtickým sirupem jsou vyvinuté RNDr. Ryšávkou na podporu hubnutí.

Cholesterol a dyslipidémie

1. Pravidelná pohybová aktivita alespoň 30 – 40 minut denně minimálně 3x týdně zlepšuje poměr hodného a zlého cholesterolu (HDL/LDL).

2. Esenciální omega-3 mastné kyseliny formou tučných mořských ryb 2-3x týdně nebo vhodný doplněk stravy v dávce 10-20 g/den prokazatelně zlepšují poměr dobrého a zlého cholesterolu, snižují hladinu triglyceridů, příznivě ovlivňují imunitní a kognitivní funkce.

Objednat rybí olej Zinzino (omega-3)

Přehledné video o konceptu ZinzinoRovnováha, imunita, výživa, psychika (22 min). Pro více informací napiště mail nebo volejte.


3. farmakoterapie – v naší ambulanci používáme moderní bezpečné léky (rosuvastatin, atorvastatin, fenofibrát…) dávkované podle stavu a odezvy pacienta, efekt pravidelně monitorujeme krevními rozbory. Dříve doporučovaný doplněk stravy Arterin (a podobné „červené rýže“) bohužel se změnou složení ztratil účinnost. Jediná alternativa k medikaci je tak prebiotický sirup Harmonelo SLIM s nejvyšší dávkou Monakolinu K na trhu.

Prebiotický sirup Harmonelo SLIM na podporu hubnutí a udržení správné hladiny cukru a cholesterolu v krvi (nejvyšší dávka Monakolinu K na trhu – dříve Arterin)

Kostní metabolismus a osteoporóza

1. Vápník a vitamin D3 – v každé lékárně dostanete na recept „sádru v tabletách – Calcichew, Caltrate,“ jehož biologická dostupnost pro lidské tělo se limitně blíží nule. Alternativou jsou doplňky stravy z vaječných skořápek anebo ještě lépe z mořských řas – vždy v kombinaci s vitaminem D.

Aquamin™ pochází z čisté vody irského a islandského pobřeží. Získává se z červené řasy Lithothamnion sp., která v průběhu svého růstu absorbuje z moře základní minerály.

Objednat vápník s vitaminem D

2. Zcela zásadní je Vitamin K2 v dávce 200 mcg/den, působí spolu s vitaminem D3 a pomáhá vstřebaný vápník směřovat do kostí tak, aby se případný nadbytek vápníku neukládal do stěny cév a ostatních měkkých tkání. Vitamin K2 se získává z jeho nejbohatšího přírodního zdroje – sójového „sýru“ natto.

Koupit vitamin K2 za dobrou cenu přímo od výrobce 🙂
Informace o osteoporóze pro pacienty z naší ambulance

4. Přiměřená fyzická zátěž podporuje regeneraci kostní hmoty. I kostra je živý orgán, který se neustále odbourává a buduje podle toho, jak je používán. Minimem jsou hodinové procházky. Doporučujeme speciálně vybrané cviky s Therabandem nebo Spirální stabilizaci.

Cvičení s Therabandem část I – páteř

Cvičení s Therabandem část II – kyčle

5. Farmakoterapie – opět šitá na míru s kontrolovanou odezvou organismu (krevní markery novotvorby a osteoresorbce, tedy P1NP, resp. CTx měřené každých 6 měsíců) a s možností úpravy dávkování dle aktuální situace, standardem je provádění kontrolní denzitometrie přímo ve FN Motol každé dva roky.

Artróza aneb co na bolesti kloubů

Správná kloubní výživa je důležitá nejen pro sportovce, ale i pro starší osoby. Působí preventivně a terapeuticky při artróze, výhřezu ploténky, kožních problémech… Naprosto nezbytná je kombinace všech 4 základních složek, dále doplňujeme vápník, vitamin D, hořčík, zinek, omega-3 mastné kyseliny, kyselinu hyaluronovou a další látky.

Ideální dvojkombinace pro zdravé klouby a fungující mikrobiom je 1 odměrka Probio a 1 odměrka Flexi sirupů Harmonelo každý den. VYZKOUŠENO PACIENTY.

Pomohl vám článek?
Dislike 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..