
Vítáme všechny pacienty ochotné převzít zdraví do svých rukou a aktivně přistupující k naší vzájemné spolupráci. Jsme tady pro vás – pokud budete chtít! Ptejte se na všechno, co vás zajímá, protože čím více se dozvíte, tím lepší šanci k úspěchu máte.
- Potřebujete motivaci, znalosti a pochopení
- Potřebujete plán, změny životního stylu chvilku trvají
- Potřebujete hodnotit pokroky
Nadváha a obezita
„Nadváhu každý schová za tričko, ale v plavkách je už vidět. Obezitu neschováte za žádné oblečení,“ říká dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov.
1. Pro zápis jídelníčku doporučujeme bezplatnou mobilní a webovou aplikaci Kalorické tabulky.
Svůj jídelníček ke konzultaci sdílejte s lékařem (www.kaloricketabulky.cz -> nastavení -> sdílení… sdílet s tomas.moucka@fnmotol.cz)
2. Odhad ideální hmotnosti = výška (v cm) – 100. Tedy například 72 kg při výšce 172 cm. Ale významný pokrok s velkým vlivem na zdraví je už váhový úbytek 10 %.
3. Pravidelný režim 3 hlavních jídel bez ujídání mezi nimi, 7 – 8 hodin nerušeného spánku. Kdy jíst čtěte zde, pro začátek se snažte večeřet co nejdříve. Po večeři jen voda.
O tom, že je potřeba jíst kvalitně a pravidelně, píší kolegyně nutriční terapeutky na stránce nehladu.cz. Najdete tam i vzorové jídelníčky na 9 000 a 10 000 kJ/den.

Nikdy nesmí chybět zeleninová obloha! (viz další bod)
4. Ke každému jídlu zeleninu nebo ovoce, vždy alespoň jeden kus, v součtu pak minimálně 500 g/den.

5. Jak zabránit přejídání a mlsání sladkostí shrnuje článek o zvládání chutí.

6. Pokud potřebujete psychologickou podporu během procesu hubnutí, na kterou v naší ordinaci bohužel není čas, obraťte se na kolegyně ze společnosti STOB – využíváme i jejich materiály a můžeme je plně doporučit. Anebo vynikající kolegyni nutriční psycholožku Mgr. Ing. Valérii Řezníček Kolcunovou z Břeclavi.
7. Nadváhu, zácpu, přejídání, ale i nespavost, únavu a pocity úzkosti či deprese může pomoci řešit také analýza střevního mikrobiomu a cílená terapie probiotiky a prebiotiky. Málo známý je fakt, že nadbytek laktobacilů ve střevech je spojen s obezitou a že v takovém případě pomůže zvýšení zastoupení bifidobakterií. Ty běžný probiotický preparát z lékárny v dostatečném množství nedodá! Pro více informací a objednávky piště na tomas@snadhledem.cz, rád prozradím další podrobnosti. Přehledné video o tom, co dokáží níže uvedené sirupy Harmonelo najdete zde.

6. léky na podporu hubnutí při zvládnutých dietních a pohybových změnách: v naší ordinaci máme dobré zkušenosti s léky Mysimba a Saxenada k lepšímu zvládání režimových opatření.
Cholesterol a dyslipidémie
1. Pravidelná pohybová aktivita alespoň 30 – 40 minut denně minimálně 3x týdně zlepšuje poměr hodného a zlého cholesterolu (HDL/LDL).
2. Esenciální omega-3 mastné kyseliny formou tučných mořských ryb 2-3x týdně nebo vhodný doplněk stravy v dávce 10-20 g/den prokazatelně zlepšují poměr dobrého a zlého cholesterolu, snižují hladinu triglyceridů, příznivě ovlivňují imunitní a kognitivní funkce.

Přehledné video o konceptu Zinzino – Rovnováha, imunita, výživa, psychika (22 min). Pro bližší informace a objednávky kontaktujte MUDr. Moučku.
3. farmakoterapie – v naší ambulanci používáme moderní bezpečné léky (rosuvastatin, atorvastatin, fenofibrát…) dávkované podle stavu a odezvy pacienta, efekt pravidelně monitorujeme krevními rozbory.
Kostní metabolismus a osteoporóza
1. Vápník (například tento v přírodní formě firmy Terezia)
2. Vitamin D3 (solidní od firem Swiss či NaturaMed) v dávce 1.000-2.000 IU/den – jeho hladinu u pacientů pravidelně měříme.
3. Zcela zásadní je Vitamin K2 v dávce 150-200 mcg/den, působí spolu s vitaminem D3 a pomáhá vstřebaný vápník směřovat do kostí, nikoli jeho případný nadbytek ukládat do stěny cév a ostatních měkkých tkání. Vitamin K2 se získává z jeho nejbohatšího přírodního zdroje – sójového „sýru“ natto.

4. Přiměřená fyzická zátěž podporuje regeneraci kostní hmoty. I kostra je živý orgán, který se neustále odbourává a buduje podle toho, jak je používán. Minimem jsou hodinové procházky. Doporučujeme speciálně vybrané cviky s Therabandem nebo Spirální stabilizaci.


5. Farmakoterapie – opět šitá na míru s kontrolovanou odezvou organismu (krevní markery novotvorby a osteoresorbce, tedy P1NP, resp. CTx měřené každých 6 měsíců) a s možností úpravy dávkování dle aktuální situace, standardem je provádění kontrolní denzitometrie přímo ve FN Motol každé dva roky.