Pro

2

Vaříme s Borysem: Dáta Masala

By borys

Dneska jsem se rozhodl podělit se s vámi o recept na indické pití – Dáta Masala.

Indie je velká země, kterou omývají vody Indického oceánu. V Indii najdete všechno – chudobu, špínu, spalování mrtvých u řek; bohatství, mrakodrapy, lékaře a programátory s vysokým vzděláním. Proto je Masala  jeden z mých nejoblíbenějších “čajů”, ze kterých si v čajovně vybírám. Bohužel, v některých čajovnách za ni chcou zbytečně moc peněz, proto se vyplatí občas si ji uvařit doma.

Co je potřeba?

  • Yogi Tea (skořice, zázvor, kardamom, hřebíček, černý pepř)
  • Assam Mangalam BPS CL
  • 0,5l mléka
  • 1l vody
  • cukr

Jak na to?

Do hrnce se nalije litr vody. Já mám na hrnci rysky, takže vodu nemusím složitě odměřovat a špinit odměrku. Nicméně místo odměrky můžete bezpečně použít krýgl (beztak jich každý má doma několik nakradených z hospody). Ve vodě se rozmíchají 3 lžičky Yogi Tea (Yogi Tea kupuju v Oxalisu). Yogi pochází z Indie a je úzce spojený s Jógou – jogín Bhajan ho podával při výuce jógy Kundalini (vtipný název :-))

Až začne voda s Yogi vřít, přisypou se do ní 3 lžičky černého čaje – já používám Assam Mangalam, opět z Oxalisu. Zhruba po minutě vaření se do vřící směsi přileje půl litru mléka.
Než začne směs znovu vřít, může se tam zatím přidávat cukr. Cukru je potřeba opravdu hodně, v našem případě doporučuju zhruba 10-12 lžiček. Nebojte se, zase tak sladké to nebude. Mezitím to začne podruhé vřít, tak můžete v klidu vypnout plotýnku a nechat to chvilinku odležet. Po pár minutách už to není tak horké, tak se celá Masala scedí, ideálně přes látkové sítko, čistý kapesník, nebo něco podobného.
Podle chuti můžete dochutit medem.Ind venčí opici (Ind vlevo, opice vpravo)

Ind venčí opici (Ind vlevo, opice vpravo)

Možná to vypadá na první pohled jako blbost, míchat dohromady čaj, mléko, pepř, skořici aj. Ale garantuju, že pokud se všechno podaří, budete velmi příjemně překvapení. Vypadá to trošku jako kakao a pokud tam nedáte moc Yogi, tak to tak i chutná. Pokud se na to budete cítit, můžete si při pití zacvičit tu Kundi-jógu, nebo jak se to jmenuje.

Takže, až budete chtít sbalit nějakou supersexy Indku, vzpomeňte si na mě. Uvařte jí Masalu, zacvičte jí Kundi-jógu a máte ji v hrsti!

Ps.: lžička = čajová lžička

Leave a comment