Říj

8

Dva disky v běžném notebooku. Je to možné?

By borys

Proč mít dva interní disky v notebooku?

Často cestuju přes celou republiku a potřeboval jsem vyřešit problém, jakým způsobem rozšířit svoje úložné kapacity. Běžně s sebou na cestách a do školy přenáším velké množství dat.
Přestalo mě bavit přehrabovat se ve stovkách DVD, když si chci v klidu doma pustit film.
Technologie DVD je v dnešní době mrtvá, je to nepraktické, hlučné, neefektivní a neskutečně pomalé. Blu-ray disky nemají budoucnost, jsou předražené a nekompatibilní. Vlastně už při jejich uvedení na trh se tušilo, že je nebude nikdo používat.

Desktop nemám, používám notebook. Prošel jsem si tedy možnosti, které připadaly v úvahu.

 • 3,5“ externí HDD
  Nejlevnější možnost, jak rozšířit kapacitu – 1GB dat vychází zhruba od 1,10Kč. Bohužel 3,5“ externí disk je na časté přenášení velmi těžký a nepraktický. Další obrovskou nevýhodou je fakt, že je nutné tahat i adaptér a v místech, kde není elektřina (ve vlaku, v některých přednáškových místnostech, na zahradě) je mi takový disk k ničemu.
  Tuto možnost jsem tedy vypustil a to i přesto, že vyjde cenově nejlíp.
 • 2,5“ externí HDD
  Je o něco dražší možnost – 1GB vyjde zhruba na 2,30Kč/GB. Výhodou je to, že není potřeba adaptér. Navíc se takový disk se vejde do kapsy. Možná jsem v tomhle ohledu dost rozmazlený, ale nechce se mi věčně připojovat a odpojovat nějakou krabičku. Už tak se mi všude možně povaluje hromada kabelů, které musím věčně přepojovat.
 • Cloudové úložiště
  Nejčastěji jsem připojený k internetu na symetrické lince 100MBit s vlastní veřejnou IP adresou. Běžně stahuju i odesílám data rychlostí 11MB/s. Hledal jsem různé služby, které by mi umožnily za rozumnou cenu uchovávat moje data online v nějakém cloudu, ale v současné době nic slušného prostě neexistuje. Navíc ke svým datům potřebuju přístup i ve vlaku, kde by mi byly bez připojení k internetu úplně k ničemu.
 • 2,5 interní HDD
  V notebooku jsem měl defaultně 500GB 7200rpm HDD Hitachi. Kupovat větší kapacitu by bylo značně nevýhodné v poměru cena/výkon. Kolega (Čmelák) mi poradil, ať vymontuju DVD mechaniku a místo ní si zkusím namontovat druhý disk – k tomu je potřeba krom samotného disku i šachta na HDD.  Ta se dá oficiálně sehnat do notebooků některých značek (Dell Media Bay, HP Multibay, IBM Ultrabay, Toshiba Slim Select Bay). Pokud se nepletu, tak právě HP už Multibay nenabízí, tak jsem koupil ze zahraničí krabičku s názvem „HDD Caddy Bay“, stojí zhruba $13. Ta jde samozřejmě sehnat i na na aukro.cz.
  Prošel jsem si několik testů a z hlediska ceny/výkonu/kapacity jsem zvolil 2,5“ 5400 rpm 640GB Samsung SpinPoint M7E, zaplatil jsem za něj přesně 1300Kč (včetně DPH a autorského poplatku).

Montáž disku

Montáž není moc složitá, ke všemu potřebujeme jenom základní nářadí – ostrý nožík, šroubovák, tavnou pistol, vrtačku a 3mm vrták do železa. Z většiny notebooků by měla jít původní mechanika vytáhnout velmi jednoduše, vždy drží na jednom šroubku a mělo by se k němu dat dostat ze spodní části. Můj notebook dole ovšem žádné šroubky nemá, musel jsem ho trochu otevřít, všechno se skrývá pod klávesnicí. Po vyšroubování šroubku co by měla jít mechanika dobře ven. Z ní se pak odcvakne kryt, který se pak musí napasovat přesně na novou šachtu na disk. Šachta na krytku není připravená (každá krytka je jiná), je nutné do šachty vyřezat otvory a do nich pak krytku zacvaknout. Pokud špatně drží, je dobré ji přilepit tavnou pistolí.

Potom se vmontuje disk do šachty. K šachtě dostanete 4 šroubky, takže si jenom pravítkem rozměříte, jak jej přišroubujete. Disk musí být dobře připevněný, protože je velmi citlivý na vibrace a otřesy. Navíc by bylo při přenášení notebooku slyšet, jak to v něm chrastí. Ze stran disku jsou 4 závity M3 určené pro montáž – šroubky se do nich dají zašroubovat buď ze spodu, nebo z boku. Já jsem si předvrtal díry a připevnil disk k šachtě zespodu.

Až je vše hotovo, šachta z diskem se zasune do notebooku (tam kde předtím byla mechanika) a zajistí šroubkem.

Na obrázcích je vidět srovnání 2,5″ disku s iPodem a dále srovnání původní DVD mechaniky s novou šachtou a diskem.

Srovnání: iPod vs. 2,5" HDD

Srovnání: iPod vs. 2,5" HDD

 

Srovnání: DVD mechanika vs. HDD Caddy Bay

Srovnání: DVD mechanika vs. HDD Caddy Bay

Jak je na tom 7k2 Hitachi oproti 640GB Samsungu z hlediska výkonu? Hned se podíváme.

Srovnání výkonu – 7200 rpm Hitachi vs. 5400 rpm Samsung

Na měření jsem použil HD Tune 2.55. Jak je patrné z benchmarků – oba disky jsou v podstatě zhruba stejně rychlé.

Dělat další syntetické testy výkonu mi přišlo zbytečné.

Spotřeba notebooku – DVD mechanika vs. druhý disk

První si představíme notebook, na kterém jsem testy prováděl.
Jedná se o HP Probook 4520s.

 • Procesor: Core i3 M350 (dvoujádro s HT), frekvence 2,27Ghz
  Windows Experience Index 6,3
 • Grafika: Dedikovaná ATI 4500 Series
  Windows Experience Index –  Aero 4,5; 3D grafika 5,9
 • RAM: 4GB DDR3 1333Mhz
  Windows Experience Index 5,9
 • Baterie: PH 06 (6čl., 4200mAh), asi rok aktivně používaná

Měření výdrže jsem prováděl následovně

 • Restart notebooku
 • Po zobrazení plochy jsem jej nechal 5 minut, aby se načetly všechny programy a služby na pozadí
 • Vypojení adaptéru, nastavení podsvícení na 50%
 • Dalších 5 minut na to, aby si notebook vypočítal zbývající čas provozu na baterii pro danou konfiguraci

Každé měření jsem prováděl pro vytížený i nevytížený hardware.

Výsledky měření

 • Defaultní HDD a DVD mechanika (bez vytížení): 4h 34 minut
 • Defaultní HDD a DVD mechanika (kopírování z mechaniky na HDD): 3h 35 minut
 • Defaultní HDD a nový HDD (bez vytížení): 4h 14 minut
 • Defaultní HDD a nový HDD (kopírování z jednoho HDD na druhý): 2h 55 minut

Po jednoduchém výpočtu je patrné, že bez vytížení vydrží notebook se dvěma disky asi o 10% míň. Při plné zátěži obou disků se sníží délka provozu na baterii asi o 20%, oproti možnosti s plně vytíženou mechanikou. Nesmíme ale zapomínat na to, že čtení z DVD je neskutečně pomalé a otravné. Zatímco z DVD se při testu četlo rychlostí zhruba 2MB/s, rychlost kopírování mezi disky byla něco přes 70MB. Stejný objem dat se tedy zkopíruje asi 35x rychleji a disk se potom může přepnout do úspornějšího režimu.

Závěr

Pokud často cestujete a potřebujete s sebou nosit hodně dat, dva interní disky v notebooku jsou nejlepší volba. Za něco málo přes 1500Kč seženete 640GB disk a montážní šachtu. Pokud potřebujete původní mechaniku občas používat, můžete si pro ni na eBay dokoupit i USB rámeček zhruba za 150Kč.

Výdrž notebooku se vám po úpravě sníží asi o 15%, ale odměnou vám bude velmi rychlé kopírování dat a obrovská kapacita (v mém případě dohromady přes 1TB). Subjektivně se mi zdá, že i načítání systému je se dvěma disky rychlejší, ale to už jsem neměřil. Obrovská výhoda je i to, že pokud vám na sekundárním disku běží nějaká diskově velmi náročná úloha, systém je pořád velmi svižný.

Pokud jsem na něco důležitého zapomněl, zeptejte se v komentářích.

4 Responses so far

Screeny z benchmarků jsou tak jaksi stejné

Díky za info, opraveno

Čao, měl bych jeden dotaz ohledně toho interního rámečku na hdd místo mechaniky: Je v tom rámečku i nějaká elektronika, nebo je to prostě jen instalační konzole? mám taky SATA připojení, tak jestli to tam můžu první zkusit jen tak fouknout bez toho rámečku a vyzkoušet jak se to bude chovat..

Předem děkuju za odpověď ;)

Nějaká elektronika v tom rámečku je.

Leave a comment